Co udělat v létě 2020 i přes pandemii koronaviru?

Léto ještě nezačalo, ale pravděpodobně jste museli většinu svých plánů přehodnotit, odložit nebo úplně zrušit. Přesto to nemusí znamenat, že léto 2020 je kompletně ztracené. Existuje spousta aktivit, které si můžete naplánovat a budete mít jistotu, že se vám plány kvůli koronaviru nezhroutí jako domeček z karet. Třeba objevíte něco nového, co by vás nikdy předtím ani nenapadlo zkusit. Kdo ví. Možná se vám to dokonce bude zamlouvat více než povalování se na pláži.

Nové desetiletí s sebou přineslo ztrátu stability, jako by vám někdo z ničeho nic podrazil nohy. Během několika týdnů se život najednou zastavil.

Léto 2020 bude tento rok netradiční
Léto 2020 bude tento rok netradiční

Zákaz cestování, sdružování, školní výuky, podnikání, kulturních a sportovních aktivit. Děti se učily doma, dospěláci se učili, jak pracovat z domova (a jak to s dětmi přežít 24 hodin v kuse). Lidé po celém světě, najednou vytrženi ze své oběžné dráhy, jsou svírání strachem o rodinu a své živobytí.

Situace se však neustále mění. Rychlým přelétnutím článků se dozvíte, že dochází k mírnému zlepšení. Počet nově nakažených se snižuje a postupně se uvolňují mimořádná opatření.

V České republice je od 11. května umožněno navštěvovat obchodní centra, restaurace s venkovními zahrádkami a kulturní akce do stovky účastníků.

Od 25. května navíc nebude nutné pohybovat se venku s rouškou za předpokladu, že bude dodržen dvoumetrový odstup.

Postupně dochází k uvolňování ochranných opatření
Postupně dochází k uvolňování ochranných opatření

Přijde druhá vlna?

Ačkoliv se stav postupně zlepšuje, není radno se unáhlovat. Epidemiologové varují před příliš zbrklým uvolňováním opatření, je totiž možné, že se dostaví druhá vlna onemocnění.

Například v Jižní Koreji, která je považována za jednu ze zemí, která vcelku rychle dostala nápor koronaviru pod kontrolu, došlo k prudkému zvýšení nově nakažených po znovuotevření nočních podniků.

Je těžké vyhodnotit, jak se bude situace vyvíjet. Vymizí koronavirus postupně pokud budeme dodržovat hygienická pravidla a mimořádná opatření, nebo budeme muset čekat do vyvinutí vakcíny?

Doufejme, že jsme překonali to nejhorší a svět se co nejrychleji vzpamatuje. Ať už to dopadne jakkoliv, toto léto bude rozhodně netradiční, ale to nemusí být nutně něco špatného. Připravili jsme pro vás několik tipů, jak z léta vytěžit co nejvíce i v současných podmínkách.

Aktivity na léto 2020, které (snad) nepřekazí ani COVID-19

Neměňte manželky, ale rovnou celou domácnost

Pokud se poměry budou nadále zlepšovat, bude možné v průběhu léta dokonce vycestovat do zahraničí. Mnoho lidí má však kvůli nastalé situaci finanční potíže, a proto stojí za to zkusit jiný způsob cestování.

Jedná se o stále populárnější metodu cestování, kterou využívá celosvětově miliony lidí. V čem to spočívá? Zadarmo bydlíte v něčím domě nebo bytu výměnou za poskytnutí vlastní nemovitosti.

Nejprve se vám může zdát poněkud zvláštní, že pouštíte naprosto cizí lidi do svého bydlení, má to však mnoho výhod – ušetříte za ubytování, můžete si navzájem vyměnit i auta, a navíc bydlíte mezi místními, a ne mezi turisty. Získáte tak daleko autentičtější kulturní zážitek.

Nejprve se musíte zaregistrovat na jednu ze stránek, které výměnu domácností zprostředkovávají. Jsou to například:

  • Homeexchange.com
  • Lovehomeswap.com
  • Homeforhome.com
  • Bedycasa.com

Za registraci na těchto stránkách musíte většinou zaplatit každý měsíc poplatek.

Po zaregistrování si vyberete zemi, do které chcete jet a zadáte další požadavky. Musíte pak najít někoho, kdo bude mít zájem vyměnit si s vámi domácnost. Až naleznete vhodného zájemce, můžete se domluvit na detailech přes e-mail nebo Skype, WhatsApp nebo jinou aplikaci.

Na stránkách hledejte recenze o majiteli, jehož nemovitost máte chuť navštívit. Udělejte si obrázek o jeho spolehlivosti.

Pokud se vám příliš neprotiví pustit si někoho cizího do svého domova, zkuste to a uvidíte, jak moc se to liší od pobytu v hotelu či resortu. Možná vám to zalíbí a budete chtít cestovat už jen tímto způsobem.

Přijde možnost vyměnit si (swapnout) domov i v rámci České republiky? A byl by o to vůbec zájem?

Vyzkoušejte Couchsurfing

Couchsurfing se liší od výměny domácnosti tím, že u dotyčného bydlíte v jeho přítomnosti (nebo on u vás). Opět se neplatí nic za ubytování, ale očekává se zájem a komunikace s hostitelem o vaší rodné zemi.

Vyzkoušejte Couchsurfing
Vyzkoušejte Couchsurfing

Snadno tak poznáte lidi z celého světa a dozvíte mnoho informací přímo od místních o dané zemi a kultuře.

Opět existují webové stránky, kde se dá zaregistrovat:Couchsurfing.com.

Vyplníte svůj profil, popíšete sami sebe a poskytnete fotografie, aby bylo jasné, o koho se jedná.

Zkrášlete si balkon

Upravte si svůj balkon podle sebe. Pokud už teď víte, že se za hranice nedostanete a nemáte to štěstí vlastnit zahradu, ale jen pouhý balkon, nevěšte hlavu.

Upravte si svůj balkon podle sebe
Upravte si svůj balkon podle sebe

Než se léto dostane do plného proudu, vyhoďte svůj starý rozviklaný stůl, nepohodlnou židli a udělejte ze svého balkonu místo, kde se vám bude příjemně trávit čas. Ať už je váš balkon malý, nebo velký můžete si tento prostor přizpůsobit svému stylu a potřebám.

Chcete na balkoně pořádat grilovací posezení s přáteli? Pořiďte si stolní gril, slunečník a dřevěný nebo ratanový nábytek.

Máte raději zájem o útulný koutek, kde si můžete číst a popíjet víno?

Vyměňte dlažbu za dřevěné parkety nebo položte měkký koberec. Pořiďte si místo klasického nábytku taburety a sedací pytle. Přidejte také deky, polštářky a dekorativní světla.

Můžete si z balkonu také udělat menší zahradu a pořídit si květiny, zeleninu a bylinky do kuchyně. Mezi vhodné balkonové rostliny patří třeba letničky, trvalky, petúnie, levandule, cesmín a další.

Pronajměte si zahradu. Nebo si ji rovnou kupte

Toužíte po zahradě? Kupte si ji, nebo pronajměte. Na internetu najdete spoustu stránek s inzeráty.

Pronajměte si (nejen) na léto zahradu
Pronajměte si (nejen) na léto zahradu

Budete si tak moci léto užít venku s rukama v hlíně, na lehátku, popíjet ledovou limonádu, číst si nebo pořádat grilovací večery se svými kamarády a rodinou.

Pronájem zahrady se pohybuje okolo 2 500-10 500 Kč na měsíc. Koupě vás bude stát o mnoho více, pořizujete si přeci jenom pozemek. S vlastní zahradou přichází také řada zodpovědností – občasné sekání zahrady, zalévání květin, zasazených semínek a stromků. Pokud vás to neodradí, jděte do toho.

Vlastní zahradu si můžete upravit podle své libosti. Zasadit záhony květin, nebo třeba začít pěstovat zeleninu.

Pronajměte si maringotku

Další netradiční nápad, jak si zpestřit léto je pořídit si vlastní maringotku, nebo si ji na léto pronajmout. Tedy první varianta se hodí, máte-li vlastní nebo aspoň pronajatý pozemek.

Maringotky jsou přívěsy určené k tažení, ale dnes v nich lidé dokonce bydlí po celý rok. Mohou být vybavené vlastním vytápěním se zavedeným proudem a napojením na odpad.

Maringotku lze využít například místo chaty. Můžete si ji pronajmout blízko rybníka a strávit víkend rybařením. Podívejte se na nabídky na airbnb.com.

Vlastní maringotku si můžete pořídit od 30 000 – 100 000 Kč. Lze ji mít u sebe na zahradě, kde si ji je možné zařídit podle svého. Můžete ji využít jako místo k odpočinku, nebo jako místo k pěstování květin a bylinek.

Výlet obytným vozem nebo karavanem

Další možností, jak si udělat zajímavou dovolenou a podívat se po České republice nebo za hranice, je cestování karavanem.

Vydejte se nejen do zahraničí s obytným vozem
Vydejte se nejen do zahraničí s obytným vozem

Vezme vám to více času než letět letadlem, proto si pro svou dovolenou vyhraďte dostatek času. Výlet si dobře naplánujte, ale počítejte s tím, že na cestě můžete potkat někoho nebo něco zajímavého, co vaše plány otočí o 180 stupňů. A to zní skvěle, ne?

Zařiďte si dálniční známky a hlavně se naučte  půjčený karavan ovládat. U sebe mějte dostatek financí. Karavan nebo obytný vůz si nemusíte kupovat, můžete si ho jen půjčit

Samotné plánování a příprava na takový výlet mohou být složité, ale určitě to stojí za zkoušku. Budete mít větší volnost než s koupeným zájezdem s cestovní kanceláří a poznáte danou zemi ze zcela jiného úhlu.

Tohle bylo jen pár tipů, jak si lze léto tento rok zpestřit. Doufáme, že se pro jeden z těchto nápadů nadchnete, nebo se aspoň budete cítit inspirováni k hledání dalších aktivit.

Pomohl vám článek?

Podobné články

Chcete nechat komentář?