Co udělat, když se ucpe odpad nebo záchod?

Jeden z nejčastějších problémů v domácnostech? Špatně odtékající nebo ucpaný odpad či záchod. Příznaky ucpaného odpadu jsou nám asi všem dobře známé – voda v umyvadle nebo ve dřezu pomalu odtéká, nebo dokonce odpad neodtéká vůbec a nepříjemně zapáchá. Jak tuto situaci řešit? Přinášíme vám takzvané babské rady i profesionální řešení.

Jak vyčistit odpad svépomocí

Úplně nejdříve se pojďme podívat na domácí metody čištění odpadu, díky kterým si s ucpaným odpadem mnohdy poradíte sami. Možností, čím vyčistit odpad, máte hned několik:

  • Gumový zvon: Oblíbenou metodou čištění odpadu je vytvoření podtlaku gumovým zvonem. Jak na to? Ucpaný dřez nebo umyvadlo naplňte horkou vodou a ucpěte případné výpustě. Na hlavní výpusť přisajte zvon a začněte pumpovat. Voda by měla po pumpování odtéci ven z dřezu či umyvadla.
  • Sůl: Nemáte doma gumový zvon? Nevadí. Dřez můžete zkusit vyčistit pomocí kuchyňské soli. Postup je více než jednoduchý. Nejdříve propláchněte odpad horkou vodou a následně do něj nasypte malý hrnek soli.
  • Prášek do pečiva a ocet: V případě, že odpad začal zapáchat, doporučujeme sáhnout po kypřícím prášku a octu. Nejdříve do odpadu nasypejte kypřící prášek, zalijte ho 200 ml octa a nechejte ho působit 15 minut. Posledním krokem je prolití odpadu horkou vodou.
  • Jedlá soda: V případě čištění odpadu sodou je postup podobný jako u prášku do pečiva. Obsah sáčku nasypejte do odpadu, zalijte ho 250 ml octa a nechejte směs působit. Po několika minutách odpad prolijte litrem horké vody.
Obrázek: Dřez nejčastěji ucpávají zbytky jídla a tuky

Složitější postupy pro zručné kutily  

V řadě případů se vám podaří odpad jednoduše vyčistit výše uvedenými metodami. Může se ale stát, že ucpaný odpad nepovolí. Opět můžete vyzkoušet hned několik dalších postupů:

Čištění ucpaného odpadu pomocí chemických čističů

Na trhu jsou k dostání chemické čističe na bázi hydroxidu sodného, který je při čištění velmi účinný. Tzv. krtek je vhodný i do záchodu. Je ale třeba říci, že jsou chemické čističe agresivní, proto vždy při čištění používejte ochranné pomůcky v podobě rukavic a ochranných brýlí. Při chemické reakci by totiž mohlo dojít k popálení kůže. Alternativou k chemickým čističům jsou ekologické čističe.

Rozebrání sifonu

Důvodem neodtékající vody může být ucpaný sifon, který je třeba rozebrat a vyčistit. Na pomoc si vezměte mísu, která zachytí případnou vytékající vodu a nečistoty. Poté vám stačí už jen šikovné ruce. Uvolněte plastový kroužek ve spodní části sifonu a sifon důkladně vyčistěte. Pokud je těsnění zpuchřelé nebo popraskané, rovnou ho vyměňte.

Čištění ruční spirálou

V případě, že stále nic nepomáhá, můžete zkusit odpad vyčistit profesionální čisticí pružinou nebo čisticím perem. Jak v tomto případě postupovat? Vyšroubujte sifón, abyste se dostali až k odpadnímu svodu. Do potrubí vsuňte spirálu a natlačte ji až k překážce v potrubí. Jakmile se spirála o překážku zastaví, točte rukojetí na obě strany a spirálu jemně tlačte do potrubí. To, že se potrubí podařilo vyčistit, poznáte tak, že voda začne odtékat.

Domácí metody čištění v některých případech nemusí být účinné

Že jste vyzkoušeli snad všechny možné metody, ale nic nepomohlo? Příčina problému může být hlouběji v potrubí, případně může být ucpaná kanalizace. Na vině může být například vypadlé těsnění, prasklé těsnění nebo odsazené potrubí od sebe. V případě, že tedy nic nepomohlo nebo se nechcete pouštět do čištění spirálou (které stejně nemusí pomoci), je čas se obrátit na profesionální firmu.

Obrázek: Víte, co udělat, když se ucpe odpad

Jaké jsou výhody profesionálního řešení?

Pokud oslovíte profesionální firmu, můžete se spolehnout na to, že odpad vyčistí rychle, a to nejen díky bohatým zkušenostem, ale také moderní a účinné technice. Jak poznat kvalitní firmu na čištění ucpaného domácího odpadu a čištění kanalizace?

Mnohé vám napoví to, zda má vozy plně vybavené výkonnou technikou, díky které dokáže problém vyřešit už během jediné návštěvy. V případě naléhavých situací oceníte firmy, jež vám dokáží okamžitě pomoci v havarijních případech.

Jakou techniku profesionální firmy využívají?

Profesionální firmy na čištění odpadu a kanalizace obvykle používají vozy vybavené výkonnou motorovou spirálou a tlakovou vodou na čištění ucpané domovní přípojky s možností odsávání nečistot. Ideální také je, aby měla společnost barevnou kameru určenou na zjištění příčiny ucpávání. Pokud není možné závadu odstranit běžným čištěním, měla by firma dokázat zajistit frézování kanalizace nebo bezvýkopovou opravu potrubí.

Prevence ucpaného odpadu

Chcete, aby vám dřezový nebo koupelnový odpad vydržel co nejdéle čistý?

  • V první řadě do něj nevhazujte to, co do něj nepatří. V kuchyni nejčastěji odpad ucpává tuk po smažení nebo zbytky jídla. Nejčastější příčinou ucpané toalety jsou mechanické překážky, například v podobě vyhozených zbytků jídla nebo dětských či odličovacích ubrousků. A odpad v umyvadle nebo ve sprše a vaně? Ten se zpravidla ucpe kvůli nahromaděným vlasům a vousům.
  • K preventivním opatřením také patří používání sítka pro zachycení nečistot a pravidelné prolévání odpadu třemi litry horké vody.

Snad jsme vám tímto článkem udělali jasněji v tom, jaké máte možnosti domácího čištění ucpaného odpadu. Pokud domácí metody nepomohly, doporučujeme se obrátit na profesionální firmu vybavenou moderní technikou.

Pomohl vám článek?

Podobné články

Chcete nechat komentář?