Co udělat v interiéru před příchodem miminka?

Těhotenství je krásným životním obdobím. Rodiče se připravují na svoji novou roli, s čímž souvisí také nakupování všeho nezbytného. Na příchod miminka je ale třeba připravit i interiér vašeho domova. Jaké změny v něm učinit? Přinášíme vám inspirace pro dětské pokojíčky.

Co udělat v interiéru před příchodem miminka?

Proč dítěti zařídit dětský pokoj hned

Jednou z nejdůležitějších změn v domově je výbava dětského pokoje. Mnoho rodičů ale tento krok odkládá na neurčito s tím, že prozatím dítěti bude stačit jen nějaký menší koutek v ložnici nebo třeba obývacím pokoji. Pravdou ale zůstává, že dětský pokoj je velmi praktický pro miminko už od narození.

I když jej zpočátku samo o sobě nevyužije, získají aspoň rodiče prostor pro pohodlné uložení všech nezbytných věcí. Přebalovací pult tak například nebude překážet v obývacím pokoji a stejně tak nebudete muset skladovat oblečení či dětskou kosmetiku všude možně. 

Vše zkrátka a jednoduše bude mít svůj řád a vy se budete moct těšit ze zorganizované domácnosti. Nezapomeňte také, že děti rostou jako z vody.

Malým slečnám uděláte radost pokojem v různých barvách. Zdroj: IDWItalia.com

Udělejte si před zařizováním moodboard

Ještě než se pustíte do nakupování nábytku a vybavení, doporučujeme vytvořit si moodboard. V podstatě se jedná o koláž, díky které si můžete jasně definovat základní prvky budoucího dětského pokojíčku. Při jeho tvorbě využijte inspirativní fotky interiérů, které se vám líbí. Případně lze pracovat s konkrétními produktovými fotografiemi u věcí, o kterých vážně uvažujete. 

Pár zásad, které při tvorbě dětského pokojíčku dodržovat

Při tvorbě dětského pokoje se obecně doporučuje dodržovat několik zásad. V prvé řadě pořiďte jen nezbytné vybavení. Díky tomu bude místnost bezpečnější a zároveň se vám bude dobře udržovat. 

Při výběru dávejte důraz na kvalitu i design vybavení. Volte nábytek z kvalitních přírodních materiálů, který dosáhne dlouhé životnosti. Praktický může být i nábytek, který roste společně s dítětem. Promyslete si také styl, do kterého chcete pokoj ladit. Rozhodnout se můžete pro tradiční, moderní nebo nadčasovou variantu, která jen tak nezestárne.

Jakou výbavu a nábytek pořídit pro miminko 

Pokud očekáváte příchod potomka, budete dříve nebo později řešit, jaké vybavení pořídit a jaké se naopak nevyplatí. V pokoji by samozřejmě měla mít čestné místo postýlka pro miminko, ale také kolébka nebo lehátko. V prvních měsících využijete také přebalovací pult, který v mnoha případech slouží i jako úložný prostor.

Když už jsme u úložného prostoru, nezapomeňte vybrat i ten. Hodit se vám bude zejména velká šatní skříň pro uložení oblečení i hraček. Doporučujeme přitom vybrat takovou, která dítěti poslouží v následujících několika letech. Vsadit můžete také na komodu, která je ideální například pro uložení plen, kosmetiky a drobného vybavení. 

Velkou roli pro rozvoj dítěte samozřejmě mají i hračky. Při jejich nákupu to ale zbytečně nepřehánějte a raději věci nakupujte postupně. Tak budete mít jistotu, že se vám věci nebudou zbytečně hromadit.

Zelená barva je hitem letošních interiérů. Zdroj: IDWItalia.com

Jaké vybavení pořídit pro rodiče

I když tvoříte dětské království, nezapomínejte u toho na sebe. V prvních letech zde totiž budete trávit spoustu času. Novopečené maminky ocení například pohodlné křeslo nebo pohovku, které budou využívat pro kojení i následný odpočinek. 

Chybu neuděláte ani v případě, že se rozhodnete pro dětskou chůvičku a monitor dechu. Díky těmto zařízením budete moct své miminko pozorovat i z vedlejšího pokoje. 

Zapomenout nesmíme ani na kvalitní osvětlení, díky kterému budete moct snáze vypozorovat případné změny zdravotního stavu vašeho dítěte. 

Rozdělte pokoj pro miminko na zóny 

Dětský pokoj plní hned několik funkcí. Slouží k odpočinku miminka, hraní a učení se. Proto je vhodné interiér rozdělit do 3 zón. První zóna by měla spočívat v dětské postýlce, druhá zóna v hrací dece nebo hrazdičce pro miminko a třetí zóna by v sobě měla zahrnovat prvky pro vzdělávání. 

V případě miminka využijete zejména první dvě ze zmíněných zón. Vzdělávací zóna bude určena spíše pro starší děti, které již sedí u stolu a chtějí si třeba kreslit, číst nebo něco tvořit. 

Jak uspořádat dětský pokoj 

Velkou roli hraje také to, kam přesně umístíte jednotlivé kusy nábytku. Například postýlka by neměla stát v blízkosti okna nebo dveří, aby miminko nebylo zbytečně vystaveno průvanu. Spíše byste ji měli umístit na klidné a teplé místo, kde se dítě bude cítit v bezpečí. 

Pamatujte také na vhodné rozmístění světel, ideálně stmívatelných. Světlo by se mělo nacházet v blízkosti postele i prostoru, který slouží k hraní. Přebalovací pult je vhodné postavit na teplé místo. Při přebalování je dítě svlečené a v blízkosti okna by mohlo snadno nastydnout. 

Na jaké doplňky vsadit

Útulnost dětského pokojíčku můžete podpořit vhodnými doplňky a dekoracemi. Obecně se moc nedoporučuje používat květiny a rostliny, jelikož zvědavé děti by je mohly olizovat a okusovat. Stejně tak se pro jistotu vyhněte doplňkům s ostrými hranami, o které by se mohly děti pořezat. Nepoužívejte ani příliš malé předměty, které by děti mohly nedopatřením vdechnout.

Místo toho je vhodné pokojíček doplnit třeba pestrobarevnými obrazy a plakáty. Vsadit můžete také na designové koberce s dětským motivem nebo třeba dekorativní dětskou lampu.

Starší děti pravděpodobně ocení minimalistické pojetí pokoje. Zdroj: IDWItalia.com

Jaké textilie jsou pro děti vhodné

Při zařizování pokoje nezapomeňte ani na nejrůznější textilie. Jednat se může zejména o ložní prádlo a deky. Při jejich výběru dbejte na materiál. Ideální jsou přírodní a atestované materiály, u kterých se nebudete muset obávat jakékoliv zdravotní závadnosti.

Co pořídit na podlahu

Důležitým prvkem dětského pokoje je samozřejmě také podlaha. Vsaďte spíše na tvrdou podlahu místo koberce. V případě znečištění půjde totiž mnohem snáze vyčistit. Běhounům se vyhýbejte. Zbytečně se v nich totiž drží prach a nejrůznější nečistoty. 

Pro hraní na zemi lze zvolit speciální pěnové a hrací podložky, které poskytnou tepelnou izolaci a zároveň se jednoduše udržují. 

Jakou barvou pokojíček pro miminko vymalovat?

Přemýšlíte, do jakého odstínu dětský pokojíček ladit? Držet se můžete neutrálních tónů, které ozvláštníte barevnými prvky v interiéru. U takového pokoje máte jistotu, že bude vhodný i pro případné budoucí sourozence opačného pohlaví. 

Pokud rádi sledujete aktuální trendy, je tento rok v kurzu zejména tradiční dřevo, které můžete zkombinovat s jemnou pistáciovou barvou. Inspirovat se můžete také barvou roku 2022, kterou byl letos zvolen specifický odstín fialové. Najdete jej pod označením Very Peri. 

Rady a tipy na závěr

Při zařizování dětského pokoje sáhněte po kvalitnějším vybavení, se kterým je spojena delší životnost. Takový nábytek se vám v budoucnu pravděpodobněji podaří prodat, jelikož u něj zůstane zachován perfektní stav.

Nábytek vždy ukotvěte. Díky tomu podpoříte bezpečí prostoru a nebudete se muset obávat toho, že se nábytek na dítě převrhne. 

Co se týče světla, je vhodné sáhnout po stmívatelném osvětlení. S jeho pomocí totiž budete moct intenzitu osvětlení přizpůsobit požadavkům vašeho dítěte, aby se v noci zbytečně nebálo. 
Zvážit můžete také pořízení dvou postelí pro dítě, přičemž jednu umístíte do ložnice a jednu do dětského pokoje. Malé děti si často chodí lehnout ke svým rodičům a potřebují cítit jejich blízkost. S vlastní postelí vás ale nebudou v manželské posteli zbytečně utiskovat a přitom jim dopřejete tolik potřebný pocit bezpečí.

Pomohl vám článek?

Podobné články

Chcete nechat komentář?