Co udělat pro kvalitní pitnou vodu?

Víte, co obsahuje voda, kterou každý den pijete? Kvalita vody má významný vliv nejen na její chuť, ale také na naše zdraví nebo třeba životnost spotřebičů. Chcete, aby voda ve vaší domácnosti byla co nejkvalitnější a nejchutnější a neobsahovala zdraví škodlivé látky? Víme, co pro to udělat.

Co udělat pro kvalitní pitnou vodu?

Jaká je kvalita pitné vody v ČR?

Kvalita kohoutkové vody v České republice je na poměrně vysoké úrovni a její pití se doporučuje jako bezpečné, i vzhledem k tomu, že je pravidelně kontrolována. Ani nejpřísnější kontroly však nemohou zaručit, že nedojde k její kontaminaci, což v minulosti ostatně několikrát nastalo. Může se tedy stát, že i voda z vodáren bude chemicky, mechanicky nebo mikrobiálně znečištěna, a bude tak představovat hrozbu pro vaše zdraví.

Proč si pořídit filtr na vodu

Kohoutková voda je upravována malým množstvím chloru. Ten má za úkol zničit ve vodě bakterie a viry. Podle studií WHO však může využití chloru vést k vytváření rakovinotvorných produktů. Některé analýzy navíc prokázaly, že i voda z vodovodu může obsahovat stopy léčiv, antibiotik, hormonů, dusičnanů a těžkých kovů

Pokud chcete mít jistotu, že pijete opravdu kvalitní a nezávadnou vodu, je řešením filtr na vodu, který vodu očistí nejen od škodlivin, ale i zabarvení a zápachu. Přináší však i další výhody.

Kvalitní pitná voda je základem zdravého jídelníčku.

Snížení spotřeby plastových lahví

Řada lidí je přesvědčená, že je balená pitná voda lepší, zdravější a chutnější než voda kohoutková. Jedná se ale o mýtus, který odborníci pravidelně vyvracejí. I doma můžete mít díky filtrům velmi kvalitní a chutnou vodu. Kohoutková voda je navíc podstatně levnější než voda balená a v neposlední řadě je balená voda vzhledem k plastovým obalům obrovskou zátěží pro naši planetu.

Změkčení vody

Některé filtry na vodu také dokážou vodu změkčit. Tvrdá voda způsobuje vodní kámen a usazeniny. Filtry na vodu, které vodu změkčují, tak zajišťují menší opotřebování spotřebičů a pomáhají proti jejich zanesení.

Mějte přehled o složení pitné vody díky rozboru

Kvalitu vody není možné pouhým okem rozpoznat a i když vypadá dokonale čistá, není to záruka toho, že je zdravotně nezávadná. Pokud tedy chcete vědět, co voda obsahuje, je namístě nechat si udělat kontrolní rozbor pitné vody, který dokáže odhalit i nebezpečí v podobě zrezivělých trubek apod. 

Rozbor je nezbytný, zejména pokud máte vodu z vlastních zdrojů. Ze statistik totiž vychází, že až 90 % epidemií z pitné vody je zapříčiněno právě vodou z vlastních zdrojů (studny a vrty).

Co vám hrozí při pití znečištěné vody

Největším rizikem pro zdraví lidí i domácích zvířat je voda, která je znečištěna mikrobiálně. Různé mikroorganismy ve vodě v čele s koliformními bakteriemi mohou způsobovat akutní gastroenteritidy. Pití znečištěné vody může vést také k infekci virovou hepatitidou A a průjmovým onemocněním, která ohrožují zejména malé děti, seniory, chronicky nemocné lidi, lidi s oslabenou imunitou a těhotné ženy.

Výběr filtru podle zdroje vody

Rozhodli jste se pořídit si filtr na vodu a nevíte si rady s jeho výběrem? V první řadě byste filtr na vodu měli vybírat podle toho, z jakého zdroje vodu čerpáte, tedy zda využíváte vodu z veřejného vodovodu, nebo máte vodu ze studny či vrtu

V případě, že máte vlastní studnu nebo vrt, budou pro vás správnou volbou takzvané filtry na vstupu. Tyto velkoobjemové filtry dokážou vyčistit veškerou vodu, kterou v domácnosti používáte. Jak dosáhnout kvalitní a čisté vody z kohoutku? Sáhnout můžete buď po bateriovém filtru, nebo filtrační konvici.

I kohoutková voda z vodáren může obsahovat řadu škodlivin.

Výběr filtru podle účelu a využití vody

Filtr vybírejte také samozřejmě s ohledem na to, čeho chcete pomocí filtru dosáhnout. Každý vodovodní filtr totiž funguje na jiném principu, takže je vhodný pro jiný typ znečištění

S pomocí filtru můžete například vodu očistit od mechanických nečistot, organických nečistot, chemických nečistot nebo vodu změkčit a odstranit vodní kámen. Výběr by se samozřejmě měl odvíjet i od toho, zda se jedná o pitnou nebo užitkovou vodu.

Jaké typy vodních filtrů existují?

Setkat se můžete hned s několika typy filtrů, pojďme si je ve zkratce přiblížit.

Bateriové a velkoobjemové filtry

Bateriové filtry neboli filtry na vodu pod dřez filtrují vodu pouze na konkrétním kohoutku. Na druhou stranu velkoobjemové filtry dokážou vyčistit veškerou vodu přiváděnou do domu. 

Mechanické filtry na vodu 

Jak už název mechanických filtrů napovídá, jsou určeny k odfiltrování mechanických nečistot z vody, například v podobě písku, rezu, mikroplastů a dalších pevných částic. Mechanická filtrace se nejčastěji využívá při filtrování vody ze studny nebo vrtu.

Uhlíkové filtry na vodu 

Filtr s aktivním uhlím odstraňuje zákal z vody, nepříjemný zápach, chlor a jeho sloučeniny, pesticidy, herbicidy, zbytky léků a také další nežádoucí látky. Navíc zlepšuje chuť vody a jeho velkou výhodou je, že vodu neochuzuje o cenné minerální látky.

Kapilární filtry

Pokud máte podezření na to, že nedezinfikovaná voda ze studny nebo z vrtu obsahuje mikroorganismy, kromě mechanického a uhlíkového filtru zvolte také kapilární filtr.

Změkčovače vody

Bojujete v domácnosti s vodním kamenem? Pak nainstalujte filtr na tvrdou vodu známý jako změkčovač vody, který zachytí nadbytečné minerály ve vodě.

Filtry na železitou vodu

Voda, která obsahuje příliš velké množství železa, tedy takzvaná železitá voda, může způsobovat nežádoucí korozi a zákal vody. V těchto případech vám poslouží filtr na železo.

Jak čistit domácí filtr na pitnou vodu

Čištění a údržba filtru je závislá na typu filtru, který máte. Mechanické filtry zachycující pevné nečistoty obsahují jemné sítko, jež je nutné pravidelně čistit proplachem. 

Filtry, které upravují vodu (např. uhlíkové filtry, filtry na železitou vodu apod.) obsahují filtrační vložky. Ty je potřeba pravidelně měnit na základě doporučení výrobce.

Rady, tipy a doporučení závěrem

Na internetu se dočtete, že je možné vodu čistit i jinými způsoby, než je použití filtru. Jedná se například o převařování vody, které je však neefektivní a časově náročné.

Pokud se rozhodnete pro filtrační konvici, myslete na to, že je třeba pravidelně měnit filtrační patronu, přes kterou se voda filtruje. A ještě pro vás máme třetí doporučení: Pokud si nejste jistí, jaký filtr zvolit, neváhejte se poradit s odborníky a před nákupem filtru si ideálně nechejte udělat rozbor vody.

Pomohl vám článek?

Podobné články

Chcete nechat komentář?