Co udělat pro správnou kombinaci barev v moderním interiéru?

Ať už zařizujete nový dům či byt nebo chcete změnit vzhled obývacího pokoje, stojí před vámi výběr barev. Barvy stěn, nábytku a dekorací totiž určují ráz celého interiéru a mají do značné míry vliv i na to, jak se v pokojích budete cítit. Poradíme vám, jak mezi sebou barvy kombinovat a přiblížíme vám také několik aktuálních trendů.

Interiérové barvy: 3 základní doporučení 

Pojďme si nejprve představit základní doporučení pro barvy v interiéru.

Práce s barevným spektrem

S kombinováním barev vám může velmi pomoci barevné spektrum. Jak s barevným spektrem pracovat? Harmonického vzhledu dosáhnete, když zvolíte tři barvy, které mohou být na barevném kole spojeny rovnostranným trojúhelníkem. 

Pokud chcete naopak docílit kontrastu, volte barvy, které leží naproti sobě. Tyto barvy jsou výrazné a zároveň se k sobě hodí. Souladu dosáhnete, když zvolíte barvy ležící vedle sebe nebo blízko u sebe.

Maximálně tři barvy v pokoji

Odborníci se také shodují na tom, že pokud nechcete, aby pokoj působil příliš chaoticky, měli byste kombinovat maximálně tři barvy. Jedna z nich by navíc měla interiéru dominovat. Vždy se také snažte vybírat interiérové dveře a doplňky, které barevně ladí se zbytkem pokoje.

Nebojte se experimentovat, některé kombinace barev můžou působit nečekaně harmonicky. Zdroj: IDWItalia.com
Nebojte se experimentovat, některé kombinace barev můžou působit nečekaně harmonicky. Zdroj: IDWItalia.com

Vycházejte z funkce pokoje

Interiérové barvy vybírejte také s ohledem na funkci pokoje. Jiné barvy se hodí do obývacího pokoje, jiné barvy do ložnice a jiné do dětského pokoje. V případě dětského pokoje byste se měli třeba vyvarovat příliš tmavým tónům, které mohou u dětí způsobovat špatnou náladu. Do dětských pokojů se hodí třeba zelená a fialová, která podněcuje fantazii. 

Do obývacího pokoje se zase hodí bílá, světle zelená, béžová, levandulová a šedá, nevhodné jsou ostré barvy, které mohou působit příliš rušivě. Barvy do jednotlivých pokojů i kuchyně vybírejte také s ohledem na to, jak působí na vaše emoce. O psychologii barev si ostatně povíme více v dalších řádcích.

Osvědčené kombinace barev v interiéru

Pojďme se podívat na několik barevných kombinací, na které nedají bytoví designéři dopustit a jistě se zalíbí i vám. Zkuste spojení hnědé, růžové a bílé, spojení hnědé, meruňkové a bílé nebo souhru modré, zelené a antracitové. 

Pokud dáváte přednost oranžové, zkuste ji zkombinovat s černou a bílou. Optimistická žlutá bude vypadat dobře spolu se zelenou. Máte raději neutrální barvy? Pak vyzkoušejte nesmrtelnou klasiku v podobě kombinace bílé, černé a šedé barvy do pokoje.

Světlé odstíny v interiéru jsou nadčasovou klasikou. Zdroj: IDWItalia.com
Světlé odstíny v interiéru jsou nadčasovou klasikou. Zdroj: IDWItalia.com

Aktuální trendy pro rok 2021 

Zajímá vás, jaké jsou aktuální trendy spojené s použitím barev v moderním interiéru? Jedná se například o barvy typické pro retro styl 60. a 70. let minulého století. K těmto barvám patří zářivá žlutá, oranžová, modrá a zelená. Společnost Gidden za barvu roku 2021 považuje jasně akvamarínovou, kterou je vhodné kombinovat s neutrálními barvami. Oblíbená je také modrozelená barva, jež navozuje klid a pohodu a hodí se k zemitým tónům a odstínům máslově žluté. Dalším trendem je oranžová barva spolu s šedou. Co se týče další kombinace barev pro letošní rok, velké oblibě se těší spojení neutrální šedé a výrazné žluté barvy.  

Barevné kombinace inspirované cizími zeměmi

Při volbě barev do interiéru se můžete inspirovat i svými oblíbenými zeměmi. Vyzkoušejte třeba populární středomořský styl, který je typický pro Řecko, Španělsko nebo Itálii. Tyto země využívají barvu moře i květin. Řekové například nedají dopustit na studené odstíny a vsázejí na všechny odstíny modré, bílou a smaragdovou barvu. Italové naopak milují veselé a hravé barvy a v interiéru používají žlutou, růžovou, červenou nebo krémovou. Velké oblibě se těší také severský styl, který je založený na bílé barvě, odstínech béžové a také světlých odstínech zelené a modré barvy.

Zaměřeno na psychologii barev

Jak už jsme nastínili výše, barvy mají vliv na to, jak se budeme v dané místnosti cítit. Některé barvy totiž uklidňují, jiné nabíjejí a jiné motivují.

Zelená

Zelená barva uklidňuje a podporuje odpočinek, je proto ideální volbou do ložnice, ale také třeba pro interiérové obklady do koupelny.

Modrá

Další zklidňující barvou je modrá, která v místnosti navozuje pohodu, klid a podporuje také soustředění. Modrá barva se proto hodí do pracovny i do ložnice. Tmavě modrá barva pocitově snižuje teplotu v pokoji až o 3 stupně.

Fialová

Barva vhodná k odpočinku, přemýšlení a k meditaci? Fialová, která se hodí do pracovny i do obývacího pokoje.

Hnědá

Hnědá barva je spojovaná se stabilitou a spolehlivostí. Hnědou je vhodné v interiéru kombinovat se zelenou nebo světle modrou barvou.

Žlutá

Žlutá barva v interiéru je nejoptimističtější barvou ze všech. Navozuje dobrou náladu a je spojena se zvýšenou komunikací. Do jakých pokojů se hodí žlutá? Do pracovny nebo do dětského pokoje.

Žlutá barva působí optimisticky, neměla by však být v pokoji dominantní. Zdroj: IDWItalia.com
Žlutá barva působí optimisticky, neměla by však být v pokoji dominantní. Zdroj: IDWItalia.com

Oranžová

Oranžová stejně jako žlutá rozzáří každý interiér. Nabudí vás energií a zlepšuje pozornost, podněcuje také kreativitu a je vhodná do dětského pokoje i obýváku.

Červená

Červená je velmi výraznou barvou spojenou s energií a vášní. Podporuje aktivitu a zvyšuje pozornost. Červená by však v interiéru neměla převažovat, protože by mohla působit agresivně.

Růžová

Růžová je barvou citů a smyslnosti. Hodí se zejména do ložnice, ale můžete ji použít také v obývacím pokoji v podobě doplňků.

Barevné kouzlení s prostorem

Jak pokoj opticky zvětšit, nebo naopak opticky zmenšit? Možná už správně tušíte, že odpovědí jsou barvy. S jejich pomocí můžete také prostor opticky zkrátit nebo prodloužit nebo dodat či ubrat světlo v interiéru. 

Platí, že tmavé interiérové barvy prostor zmenšují a světlé ho naopak zvětšují. Vliv na vnímání velikosti prostoru má i výmalba stropu a interiérová dlažba. Opět platí, že čím světlejší barvu zvolíte, tím větším dojmem bude místnost působit. Podle odborníků by měly být neutrální barvou vymalované velké plochy a výraznou barvou pouze menší prvky.

Řiďte se osobními preferencemi

Ať už jsou aktuální barevné trendy jakékoliv, vždy byste měli barvy volit především podle osobních preferencí. Co je totiž důležitějšího než to, abyste se doma cítili příjemně? Vidíte kolem sebe samé bílo-šedé interiéry, které na vás však působí příliš smutně? Sáhněte po teplejších barvách a zkombinujte je podle našich doporučení.

Oslovte interiérového designéra

Bojíte se, že nebudete s výběrem barev spokojeni a že spolu vybrané barvy nebudou ladit? Na design interiéru, který je velmi náročnou disciplínou, nemusíte zůstávat sami. Zkuste oslovit profesionála, který vám pomůže nejen s výběrem barev, ale také vám pomůže s uspořádáním prostor a představí vám varianty, které by vás možná ani nenapadly.

Pomohl vám článek?

Podobné články

Chcete nechat komentář?