Den svatého Valentýna

Proč slavíme Valentýn?

Původ Valentýnu se nejčastěji spojuje s osobou svatého Valentina. O jeho životě koluje mnoho pověstí, o jejichž hodnověrnosti se dá jen spekulovat.

Nejznámější legenda praví, že tajně oddával mladé páry i přes zákaz římského císaře. Císař Claudius II. zakázal vojákům se ženit, jelikož potřeboval silné vojsko a bál se, že by nově ženatí muži odmítli jít do boje.

Když byl Valentin při jednom z obřadů přistižen, byl uvržen do žaláře a později popraven.

Další příběh vypráví o tom, jak ze svého žaláře vyléčil slepé dívce zrak a zamiloval se do ní. Před svou popravou jí prý poslal psaníčko, na kterém stálo “od tvého Valentina”.

Svatého Valentina se dodnes nepodařilo ztotožnit s konkrétní osobou. Spekuluje se, že se dokonce jedná o dva různé jedince – kněz z Říma a biskup z Terni.

Přesný rok jeho smrti také není známý. Odhaduje se, že zemřel roku 269, 270, nebo 273. Je však více než pravděpodobné, že jeho poprava se konala 14. února.

TIP: Přečtěte si, co udělat na svatého Valentýna?

Papež Gelasius I. roku 496 stanovil 14. února jako den uctívání svatého Valentina.

Někteří historici se spíše kloní k tomu, že oslavy Valentýna mají návaznost na Luperkálie. Jedná se o starověký pohanský festival, který se konal 15. února.

Při oslavách si muži z urny tahali lístečky se jmény nezadaných dívek. Tyto dívky měly být jejich partnerkami po dobu festivalu, ale stávalo se, že se nakonec staly jejich ženami.

Tento festival také hraje roli v jednom z příběhu o svatém Valentinovi. Říká se, že ze svého vězení pozoroval, co se při oslavách dělo – orgie, obětování zvířat. Posílal pak po holubicích psaníčka Římanům a prosil je, aby nehřešili.

K Valentýnu se váže celá řada zvyků, které pomalu pronikají i do českého prostředí – a to zejména pod tlakem obchodníků. Jedná se především o společnou oslavu svátku zamilovanými páry, darování valentýnských přáníček – vyznání lásky (tzv. Valentýnky) nebo uzamykání zámečků lásky, které původně s Valentýnem ale téměř nesouvisí. Není bez zajímavosti, že právě období Valentýna každoročně zvedá poptávku po visacích zámcích, na což reagují také výrobci, kteří nabízí visací zámečky s valentýnskými motivy.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Den_svatého_Valentýna

Chcete nechat komentář?