Co udělat pro více energie?

Zaručených rad, co udělat pro více energie, najdete na internetu nespočet. Žádný univerzální postup ale neexistuje. Každý z nás je jedinečný, pěstuje jiné koníčky a má jiné neřesti. Vyčerpat vás může stejně tak workoholismus jako lenost, špatná životospráva i přehnané cvičení.

Proto jsme pro vás připravili 4×5 tipů, jak načerpat na podzim energii, a to právě podle různých neduhů. V jakém se najdete vy?

Co udělat pro více energie? Přečtěte si naše tipy
Co udělat pro více energie? Přečtěte si naše tipy

Co udělat pro více energie, když jste lenoch

Únavou paradoxně nejvíce trpí lenoši. Když nemáte dostatek pohybu, nefunguje vám správně metabolismus, organizmus nevyplavuje škodliviny a vy se neustále cítíte grogy. Jak dosáhnete více energie?

Cvičte

Díky cvičení se do těla uvolňuje hromada endorfinů. Když se po náročném dni donutíte jít si ještě zacvičit, čeká vás zaručená odměna v podobě energie, dobré nálady a pevného zdraví.

Rozhýbejte se hned ráno

Mnoho lidí svůj pohyb omezuje na hodinku posilování po práci. To vám ale zdravý pohyb nenahradí. Zkuste si ráno dát alespoň půlhodinovou svižnou procházku a uvidíte, jak vám práce půjde od ruky.

Pořiďte si pejska

Domácí mazlíček vám dá nejen mnoho bezbřehé lásky, ale naučí vás i chodit pravidelně na procházky. A vědci jsou zde zajedno – pravidelné procházky jsou alfou a omegou pevného zdraví a dobré kondice.

Buďte venku, kdykoli je to možné

Sluneční paprsky jsou jedním z nejdůležitějších zdrojů energie. Většina z nás ale pracuje vevnitř. Zvedněte se od počítače a dopřejte si alespoň obědové pauzy na čerstvém vzduchu.

Trénujte mysl

Pohyb nepotřebuje jenom vaše tělo, ale i mozkové závity. Zařaďte mezi své aktivity pravidelný mentální trénink, ať už v podobě četby, návštěv kvalitních kulturních akcí nebo třeba jazykových kurzů.

Rozsviťte si

Pokud se potřebujete soustředit a pracovat, rozsviťte si.

„Při osvětlení kanceláře je nutné myslet na to, že barva světla ovlivňuje pracovní výkon a náladu zaměstnanců. Pro práci v kanceláři se tedy nejlépe hodí bílá barva světla, která je velmi blízká dennímu světlu a povzbuzuje tak pracovní výkon,“ dočtete se na e-shopu Ledsolution.cz: LED osvětlení pracovny a kanceláře.

Co udělat pro více energie, když jste workoholik

Také jste nasedli na kolotoč, který ne a ne zastavit? Práce počká, zkuste to a uvidíte.

Naučte se říkat ne

Valí toho na vás šéf v práci moc? Ozvěte se. Buď vaši situaci pochopí a vyjde vám vstříc, anebo vás jeho reakce přesvědčí o tom, že je čas hledat si práci jinde.

Delegujte domácí povinnosti

Zapojte partnera a děti do chodu domácnosti. V 21. století by si všichni měli doma povinnosti dělit rovným dílem. Je to opravdu normální, nemějte výčitky. Vymyslete s rodinou spravedlivý systém rozdělování úkolů.

Naučte se zpomalit

V dnešní době je opravdu těžké vymanit se z kolotoče povinností. Když je to ale možné, zpomalte a užívejte si na chvilku pouhou přítomnost. Třeba cestou z práce nemusíte pelášit klusem nejkratší cestou. Zkuste jít přes park, podívat se, jaké stromy zrovna kvetou a zda mají ptáci v krmítku dost zobání.

Pamatujte, že stres z práce nebo z čehokoliv jiného je největší zabiják energie. Bývá bohužel i častou příčinou smrti. Pokud máte náročné zaměstnání, řešte to se svým zaměstnavatelem, najděte si nové místo, staňte se freelancerem. A zabraňte tomu, ať vás skolí nemoc ze stresu.

Dodržujte pravidla spánkové hygieny

V dnešní uspěchané době lidé už zapomněli i správně spát. Zopakujte si proto pravidla spánkové hygieny a uvidíte, jak osvěžující váš odpočinek bude.

Poslouchejte svůj biorytmus

Naučte se chodit spát i vstávat ve stejnou dobu. V přírodě neexistuje kromě lidí žádný organizmus, který by neměl pokaždé na minutu přesný čas bdění a spánku. To, že se rozhodneme pracovat do noci, ještě neznamená, že je s tímto rozhodnutím srozuměný i náš organizmus.

Co udělat pro více energie, když jste labužník

Každý si rád dopřeje křupavý řízeček či sklenku dobrého vína. Všeho ale s mírou – každá dobrota vám ubírá spoustu energie.  

Udržujte zdravou váhu

Nadváha vám významně odčerpává energii. Pro vaše srdce i plíce je obrovský rozdíl živit 70kilový a 120kilový organizmus. Každé kilo navíc vám snižuje kvalitu života. Uvidíte, jak se vám uleví, až zhubnete.

Stop alkoholu a cigaretám

To, jak moc vám tyto drogy škodí, asi nemusíme zvlášť rozepisovat. Zatočte se svými závislostmi a uvidíte, kolik energie tím do svého života získáte.  

Zapomeňte na energetické nápoje

Při únavě se nabízí jako rychlé řešení energetický nápoj. Ten vás skutečně na chvíli nabudí, ale tato energie vám bude posléze chybět. Raději si dejte kvalitní kávu z domácího vymazleného a pečlivě vybraného kávovaru. Ale s kofeinem taky opatrně. Odpoledne kávu už raději nepijte vůbec. Mohla by vám ztížit usínání a snížit kvalitu spánku.

Jste to, co jíte

Jídelníček je základem všeho. Pestrý, vyvážený, bez polotovarů a škodlivin. Nezapomínejte na vydatnou snídani, která vám zajistí energii po celý den. Dostatečný příjem všech potřebných látek vám zajistí výživové doplňky.   

Ani hladový, ani přeplněný

Hladový i přejedený člověk je unavený. Dopřejte si malé jídlo každé dvě hodiny. Díky tomu si udržíte správnou hladinu energie i cukru v krvi po celý den.  

Co udělat pro více energie, když jste introvert

Být součástí kolektivu je pro mnoho lidí vyčerpávající. Samota ale našemu zdraví neprospívá. Jak můžou načerpat energii introverti?

Žijte společensky

I introverti potřebují dostatek společenského vyžití. Čilé sociální kontakty prokazatelně zlepšují zdraví, prodlužují život a nabíjí člověka energií. Nemusíte jít zrovna na velkou oslavu, stačí vytáhnout kámošku na kávu.

Pěstujte dobré vztahy

Hádky či nepříjemné osoby ve vaší blízkosti vás dokážou pěkně vyčerpat. Zkuste se nad všechny špatné vztahy povznést a říct si, zda je chcete napravit, anebo s daným člověkem přerušíte kontakt – a udělejte to. Nechat to být není řešení, obzvlášť pro citlivé introverty.  

Mějte pestrý život

Jestli vás děsí představa kolektivních aktivit, nemusíte hned zavrhnout všechny koníčky. Různé činnosti můžete plánovat i s jedním blízkým člověkem. Třeba výlet nebo rukodělné aktivity vám zpestří život a rozveselí mysl. 

Věnujte se partnerovi

Když dáme stranou romantiku, tak je láska bujará biochemická reakce, která vás vyloženě nakopne. Pár sladkých či pikantních zpráv vám pomůže vydržet náročný den a dodá vám ještě dostatek energie na uvolňující sex.

Naučte se od jogínů správně dýchat

Introverti trpí často zvýšeným stresem. Cviky či filozofie jógy sice nejsou pro každého, ale jogínská dechová cvičení zvládnete i vy a přinesou vám nesmírnou úlevu.

Pomohl vám článek?

Podobné články

Chcete nechat komentář?